14-15 Διδακτική Επίσκεψη στην Εστία Επιστημών Πάτρας

Στις 3/3/2015 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών των τμημάτων Β1 και Β2 στην Εστία Επιστημών Πάτρας.

Η Εστία Επιστημών Πάτρας έχει σκοπό την ανάπτυξη διδακτικών δραστηριοτήτων στους τομείς των Μαθηματικών, της Πληροφορικής και της Φυσικής. Μέσα από την παρατήρηση και τη μελέτη των διαδραστικών εκθεμάτων οι μαθητές πλουτίζουν τις γνώσεις τους, αναπτύσσουν και εξασκούν λογική και κριτική σκέψη και αποκτούν πολύτιμα ερεθίσματα σχετικά με τις θετικές επιστήμες που θα τους είναι σίγουρα χρήσιμα.

Οι μαθητές μας περιεργάστηκαν με ενδιαφέρον τα διαδραστικά εκθέματα της Εστίας και στη συνέχεια χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Κάθε ομάδα μελέτησε ένα έκθεμα σε βάθος και στο τέλος παρουσίασε τα συμπεράσματά της σε όλους τους μαθητές στο αμφιθέατρο.

Οι εντυπώσεις των μαθητών μας

Αρχηγός της εκδρομής: Διλάλου Ασπασία

Συνοδοί καθηγητές: Μπαρλαμά Ευφροσύνη και Ποταμίτης Λεωνίδας.