14-15 Ημέρα κατά της σχολικής βίας 6-3-15

Στις 6 Μαρτίου, ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, στο σχολείο μας οργανώθηκαν διάφορες δράσεις με στόχο να ευαισθητοποιηθούν όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας γύρω από το θέμα.

Συγκεκριμένα, διατέθηκαν 2 διδακτικές ώρες και πραγματοποιήθηκε προβολή της ταινίας «Το καναρινί ποδήλατο» στην Α΄ και στη Β΄ Γυμνασίου.

Επίσης διατέθηκε άλλη μια διδακτική ώρα κατά την οποία τα τμήματα Α1, Α3, Β2 και Β4 συμπλήρωσαν ερωτηματολόγιο σχετικό με την ενδοσχολική βία, ενώ παράλληλα τα υπόλοιπα τμήματα της Α ΄ τάξης και της Β΄ τάξης ζωγράφισαν, δημιούργησαν αφίσες και ποιήματα σχετικά με το θέμα.

Τα αποτελέσματα του ερωτηματολογίου θα αναρτηθούν στη σελίδα προσεχώς.

Η Γ΄ τάξη αποδέχθηκε την πρόσκληση και συμμετείχε στην ημερίδα για τη σχολική βία που διοργανώθηκε από το 1ο ΕΠΑΛ ΑΙΓΙΟΥ .

Συγκεκριμένα οι μαθητές : Βλασσοπούλου Γ., Γιούπη Κ., Δεδόπουλος Χ., Δημοπούλου Ε., Καραπιπέρη Ε., Καρβελά Σ., Καρβουνιάρη Σ., Σταθακόπουλος Α. και Τριανταφυλλόπουλος Σ. έπαιξαν σε ένα θεατρικό δρώμενο με θέμα το cyber bullying που δημιούργησε και επιμελήθηκε η κ. Λιάκου Ε. (ΠΕ02)

Θεατρικό Δρώμενο – Βίντεο

Οι ερωτήσεις του ερωτηματολογίου