13-14 Εορτή 25ης Μαρτίου

Πρόγραμμα εορτής 25ης Μαρτίου

Στις 24 Μαρτίου 2014 το σχολείο μας -1ο Γυμνάσιο Αιγίου παρουσίασε την εορταστική εκδήλωση για την επέτειο της Επανάστασης του 1821 στο χώρο του Πολυκέντρου Μυρτιάς Αιγίου.

Ο τίτλος της εκδήλωσης ήταν «Ω Έλληνες , ω θείαι ψυχαί?» και για την οργάνωση της συνεργάστηκαν: οι κυρίες Μιχαλίτση-Παπαδημητρίου Παναγιώτα, Λυριντζή Κωνσταντίνα και Γαλανοπούλου Μαρία στην επιλογή αποσπασμάτων από έργα μεγάλων Ελλήνων λογοτεχνών μας, στην παρουσίασή τους μέσα από απαγγελίες, αναγνώσεις, και μικρά δρώμενα, επίσης και στην επιλογή παραδοσιακών χορών, τους οποίους χόρεψαν μαθητές του σχολείου μας κατά το 2ο μέρος της εκδήλωσης καθώς και η κυρία Παπαγεωργίου Μαρία, που με μεγάλη επιτυχία όπως πάντα στις εκδηλώσεις του γυμνασίου μας-ανέλαβε την εκμάθηση και διδασκαλία τραγουδιών και τη διεύθυνση της χορωδίας και της ορχήστρας αλλά και τη διδασκαλία σόλο κομματιών, που τραγούδησαν συγκλονιστικά(!) δικοί μας συμμαθητές.

Το συγκινητικό στην όλη οργάνωση της εορτής ήταν η μεγάλη προθυμία και ανταπόκριση από μέρους πολλών μαθητών και μαθητριών. Μήνες πριν ζήτησαν να συμμετάσχουν, αλλά και κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της υποστήριξαν με ζήλο και θέρμη, ακούραστα και με ζωντάνια κάθε πρόβα και κάθε δοκιμή. Κι όχι μόνο αυτό ζώντας την κάθε στιγμή είχαν και ιδέες, απόψεις, τις οποίες μοιράστηκαν με τις υπεύθυνες καθηγήτριες.

Θεωρούμε πως η παρουσίαση της εκδήλωσης έγινε με συνέπεια και σεμνότητα από όλους τους συντελεστές, όπως άλλωστε αρμόζει σε ένα τέτοιο ιστορικό γεγονός, για αυτό και χαρακτηρίστηκε από όλους ως επιτυχής, συγκινητική, ενδιαφέρουσα. Πραγματικά τη χαρήκαμε όλοι!

Σ΄ αυτό το σημείο οι συντελεστές της εκδήλωσης θέλουν ειλικρινά να ευχαριστήσουν τις κ.κ. Διλάλου Ασπασία και Μπαρλαμά Ευφροσύνη για την πολύτιμη βοήθειά τους στην εκτύπωση των προσκλήσεων και των προγραμμάτων, όπως επίσης και τον κύριο Τσαρπαλή Παναγιώτη για την επίσης πολύτιμη και καίρια βοήθειά του στη διακόσμηση-στολισμό του χώρου. Αλλά και γενικά ευχαριστίες δίνονται και προς όλους τους συναδέλφους, που με προθυμία διευκόλυναν κι αυτοί την προετοιμασία της επετειακής εκδήλωσης.

Βέβαια πάνω από όλους οφείλουν πολλά ευχαριστώ στο Διευθυντή κύριο Δούλο Επαμεινώνδα για την αμέριστη υποστήριξη και τις διευκολύνσεις που παρείχε, καθώς και για τη θετική ανταπόκριση που έδειξε σε κάθε ιδέα ή πρόταση ? και ήταν μάλιστα πολλές, πιστέψτε μας! των συντελεστών. Μια στάση από μέρους του καθόλου άγνωστη σε εμάς, αφού όλοι γνωρίζουμε την αγάπη και το ενδιαφέρον του προς τα παιδιά και τους συναδέλφους, καθώς και τη βοήθεια και υποστήριξή του κάθε φορά που ετοιμάζεται κάτι στο σχολείο … για το σχολείο και το συνδέει με την κοινωνία!

Τέλος πρέπει να σημειώσουμε και μια καινοτομία που έλαβε χώρα ανήμερα της γιορτής, στην παρέλαση. Το σχολείο μας ? μετά από πρόταση των υπευθύνων της εορτής ? κατέβασε κι ένα ένστολο τμήμα από μαθητές, που έφεραν γνήσια όπλα της επανάστασης από την περιοχή του Αιγίου. Για το λόγο αυτό ευχαριστούμε θερμά τις οικογένειες που μας τα εμπιστεύτηκαν. Επίσης τα κορίτσια του σχολείου μας ντυμένα με παραδοσιακές φορεσιές κρατούσαν αντίγραφο της ιστορικής σημαίας του Ανδρέα Λόντου. Πρόκειται για τη σημαία που ύψωσε ο ίδιος, στο Αίγιο, στις 21 Μαρτίου του 1821, κηρύσσοντας έτσι ΠΡΩΤΟΣ την έναρξη της επανάστασης και ένοπλου Αγώνα. Με αυτή έκανε και την είσοδο του στην Πάτρα, προκειμένου να συμβάλλει στην απελευθέρωσή της. Η σημαία ήταν κόκκινη με μαύρο σταυρό και ανήκε στο στρατό του. Σήμερα πιστό αντίγραφό της εκτίθεται στο Δημοτικό Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο της πόλης μας.

Το ένδοξο αυτό σύμβολο συνόδευσαν ως οπισθοφυλακή δύο μαθητές του σχολείου, κρατώντας και όπλα αυθεντικά της Επανάστασης, χρησιμοποιημένα στις τοπικές μάχες εναντίον των Τούρκων. Το κυρίως τμήμα αποτελείτο κυρίως από μαθήτριες ώστε να αποδοθεί τιμή στις γενναιόψυχες Ελληνίδες γυναίκες της Επανάστασης που στάθηκαν ΚΑΙ μάνες ΚΑΙ πολεμίστριες, προκαλώντας ρίγη συγκίνησης και συγκλονίζοντας την Οικουμένη, ώστε ο εθνικός μας ποιητής Διονύσιος Σολωμός να γράψει ?θαυμάζω τις γυναίκες μας και στ΄ όνομά τους μνέω?.

Λοιπόν, αξίζουν σε όλους συγχαρητήρια κι ευχόμαστε …  και του χρόνου!

Ακολουθούν βίντεο από τη γιορτή μας.
Βίντεο 1

Βίντεο 2