12-13 Ο Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών στο σχολείο μας

Ξεχωριστή μέρα για το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου

Ο Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών επιστρέφει στο σχολείο του!

Μια ξεχωριστή μέρα για το σχολείο μας ήταν η Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου 2012, καθώς είχαμε τη χαρά και την τιμή να υποδεχτούμε τον Πρόεδρο της Ακαδημίας Αθηνών κ. Γεώργιο Κοντόπουλο. Ο διάσημος Αιγιώτης και σπουδαίος Αστροφυσικός ξαναβρέθηκε στο αγαπημένο του σχολείο, από το οποίο αποφοίτησε πριν πολλές δεκαετίες και διέγραψε στη συνέχεια μια μοναδική καριέρα, αναγνωρισμένη σε όλο τον κόσμο.

Τον κ. Κοντόπουλο υποδέχτηκαν το πρωί στο σχολείο ο Διευθυντής κ. Επαμεινώνδας Δούλος και ο Σύλλογος των καθηγητών και ακολούθησε μία συνάντηση γνωριμίας και φιλοξενίας. Στη συνέχεια ο προσκεκλημένος μας περιηγήθηκε τους χώρους του σχολείου, είδε τις αίθουσες, τις βιβλιοθήκες, ενημερώθηκε από το Διευθυντή για τις δράσεις των μαθητών και εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη σημερινή εικόνα και λειτουργία του 1ου Γυμνασίου, που αποτελεί και δικό του σχολείο.

Ο κ. Κοντόπουλος σε αίθουσα διδασκαλίας

Στη συνέχεια και στον κινηματογράφο «Απόλλωνα» ο Πρόεδρος της Ακαδημίας μίλησε στους μαθητές του σχολείου μας, αλλά και σε μαθητές της Γ΄ Λυκείου από το 1ο και το 2ο Λύκειο Αιγίου με θέμα τις σύγχρονες εξελίξεις στην Αστρονομία. Ακολούθησε ένας πολύ ενδιαφέρον διάλογος με τους μαθητές, οι οποίοι είχαν τη μοναδική ευκαιρία να συνομιλήσουν με τον κορυφαίο επιστήμονα για διάφορα επιστημονικά θέματα. Στο τέλος της εκδήλωσης ο κ. Κοντόπουλος άκουσε συγκινημένος από τη χορωδία του σχολείου ένα αγαπημένο του παλιό τραγούδι, το «Σπίνο», που επέλεξε και δίδαξε στα παιδιά η καθηγήτρια μουσικής κ. Παπαγεωργίου. Ο Σύλλογος των καθηγητών, οι μαθητές , ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και η ομάδα «Πράσινοι Φίλοι» πρόσφεραν αναμνηστικά δώρα στον Πρόεδρο της Ακαδημίας Αθηνών, ο οποίος και παραχώρησε συνέντευξη στη δημοσιογραφική ομάδα του σχολείου.

Όλοι εμείς οι άνθρωποι του 1ου Γυμνασίου Αιγίου εντυπωσιαστήκαμε από την απλότητα, την καταδεκτικότητα και τα μηνύματα που μας πρόσφερε απλόχερα ο κορυφαίος παγκόσμιος επιστήμονας κ. Γεώργιος Κοντόπουλος. Αυτή τη μέρα, που η παρουσία του λάμπρυνε το σχολείο μας, δε θα την ξεχάσουμε ποτέ.

Με το Σύλλογο των καθηγητών του σχολείου μας.

Ο κ. Κοντόπουλος με τη δημοσιογραφική ομάδα του σχολείου μας

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να διαβάσετε τι έγραψαν τοπικές εφημερίδες γι΄ αυτήν την ξεχωριστή μέρα.