12-13 Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Πάτρας

Ένα σπουδαίο σύγχρονο Μουσείο
14-2-2013

Στις 5 Φεβρουαρίου το σχολείο μας οργάνωσε μία ευχάριστη εκδρομή στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Πάτρας. Υπήρχαν διάφορα εκθέματα που μας κέντρισαν το ενδιαφέρον.

Αρχικά μείναμε όλοι άφωνοι από την ποσότητα και την ποικιλία των ψηφιδωτών και μάλιστα το πιο εντυπωσιακό είναι ότι δεν είχαμε συναντήσει τόσα πολλά σε άλλα αρχαιολογικά μουσεία. Τα ψηφιδωτά αυτά απεικόνιζαν διάφορες στιγμές της καθημερινής ζωής των αρχαίων Ελλήνων, θεούς και κατώτερες θεότητες.  Επιπλέον κάτι άλλο το οποίο μας κίνησε την περιέργεια ήταν τα δημόσια λουτρά με τις διαδοχικές αίθουσες του νερού. Εν συνεχεία είδαμε πολλά κοσμήματα υψηλής αξίας, σκεύη και άλλα αντικείμενα τα οποία χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι στην καθημερινή τους ζωή. Όσο για τα αγόρια, τα αγαπημένα τους εκθέματα ήταν αυτά που είχαν σχέση με τον εξοπλισμό των αρχαίων στους πολέμους. Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της ξενάγησης ήταν η ?Νεκρόπολις? όπου αντικρίσαμε τάφους, σκελετούς και κρανία αρχαίων Ελλήνων.

Εν κατακλείδει, η ξεναγός μας, μας οδήγησε στο αμφιθέατρο του Μουσείου όπου εκεί μας έκαναν ερωτήσεις για τις απόψεις και τις εντυπώσεις μας σχετικά με το Μουσείο.

Όλοι αναγνωρίσαμε ότι είναι ένα από τα καλύτερα  αρχαιολογικά μουσεία της χώρας μας, διότι υπήρχε πολύ καλή οργάνωση των ευρημάτων αλλά και μεγάλη ποικιλία και όλοι συμφωνήσαμε στο ότι η Πάτρα είναι μία πολύ ιστορική πόλη και είμαστε περήφανοι γι’ αυτήν.

Από τις μαθήτριες 1ου Γυμνασίου Αιγίου
                                                                 Καββαδία Αγγελική και Καΐπη Μαρία,
                                                  μέλη της δημοσιογραφικής ομάδας του σχολείου