12-13 Ενημέρωση – Ομιλία σε θέματα Διατροφής

Τη φετινή χρονιά (2012 ? 2013) πραγματοποιούνται στο σχολείο μας δύο Προγράμματα Αγωγής Υγείας σχετικά με τη διατροφή:

“Νευρική Ανορεξία: ο  σύγχρονος διατροφικός εφιάλτης”  από μαθητές της Β΄ τάξης με την καθοδήγηση της κ. Γαλανοπούλου Μαρίας, φιλολόγου και

“Παχυσαρκία ? Μεσογειακή Διατροφή” από μαθητές της Α΄ τάξης με την καθοδήγηση της κ. Μάμμαλη Αικατερίνης, καθηγήτριας Οικιακής Οικονομίας.

Στα πλαίσια των παραπάνω προγραμμάτων έγινε την Τρίτη, 16-4-2013, ενημέρωση ? ομιλία σε όλους τους μαθητές του σχολείου μας από την κυρία Γουρουντή Ρούλα, διατροφολόγο ? διαιτολόγο.

Κατά την τρίωρη επίσκεψή της οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ακούσουν πολλά και ενδιαφέροντα πάνω σε διατροφικά θέματα, να ενημερωθούν για τη σωστή διατροφή τους, να καταρρίψουν μύθους που έχουν να κάνουν με δίαιτες, να δεχθούν συμβουλές και να λύσουν απορίες τους.

Κι όλα αυτά μέσω ενός λόγου κατανοητού, απλού και επικοινωνιακού. Ήταν όντως μία επιτυχής και ενδιαφέρουσα εκδήλωση.