12-13 Διαδραστικά Συστήματα

Στο σχολείο μας έχουμε σε αίθουσες διδασκαλίας διαδραστικούς πίνακες.

Ο διαδραστικός πίνακας είναι στην ουσία ένας πίνακας που συνδυάζει την απλότητα και λειτουργικότητα ενός συμβατικού πίνακα με τις δυνατότητες ενός υπολογιστή. Το μάθημα γίνεται πιο ελκυστικό, ενδιαφέρον και άμεσο γιατί χρησιμοποιούμε μία επιπλέον αίσθηση, την αφή.

Στις 3 Δεκεμβρίου 2012 πραγματοποιήθηκαν από την καθηγήτρια της πληροφορικής Ασπασία Διλάλου τρία μονόωρα μαθήματα επιμόρφωσης των καθηγητών του σχολείου μας στα διαδραστικά συστήματα, ώστε να μπορούν να τα χειριστούν και να τα αξιοποιήσουν στο μάθημά τους.

Ανάλογα μαθήματα στο σχολείο είχαν γίνει τον Ιούνιο και τον Οκτώβριο του 2012.

Η επιμόρφωση των καθηγητών περιλάμβανε τα ακόλουθα:

– Τι είναι ο διαδραστικός πίνακας, ποια είναι τα ωφέλη από τη χρήση του, ποια είναι τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του

– Παρουσιάση του λογισμικού του διαδραστικού πίνακα

– Προτάσεις διδασκαλίας με τη χρήση διαδραστικού πίνακα για διάφορες ειδικότητες