11-12 Πηγαίνω σχολείο χωρίς φόβο

Φίλοι μας,

η σχολική βία σήμερα έχει πάρει τη μορφή κοινωνικού προβλήματος σε διεθνή κλίμακα.

Τα στοιχεία είναι σοκαριστικά και δυστυχώς η χώρα μας κατέχει δυσάρεστα υψηλά ποσοστά σχολικού εκφοβισμού και παραβατικότητας. Οι μορφές της είναι διάφορες όπως λεκτική ? κοινωνική ? σωματική και πλέον ηλεκτρονική.

Το ποσοστό των μαθητών και των μαθητριών που έχουν υπάρξει θέματα και θύτες σχολικής βίας είναι μεγάλο και το φαινόμενο ως μάστιγα της εποχής έχει εισχωρήσει σχεδόν σε όλα τα σχολεία, όλων των βαθμίδων λίγο ή πολύ.

Ως γνωστόν παιδιά που έχουν δεχτεί βία νιώθουν φόβο ? θυμό και απόγνωση που επηρεάζει αρνητικά την ψυχολογική και συναισθηματική τους ανάπτυξη αλλά και δυσκολεύει τη διαδικασία της μάθησης. Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψη τη σοβαρότητα και την ταχύτητα διάδοσης, τα τελευταία χρόνια, του φαινομένου θεωρούμε καθήκον μας να τονίσουμε πως:

Κάθε παιδί έχει δικαίωμα σε μία ζωή ασφαλή και αξιοπρεπή δίχως βία και εκφοβισμό.

• Προτείνουμε οι γονείς να προσεγγίσουν με περισσότερη αγάπη τα παιδιά τους και να αποκτήσουν μία ουσιαστική επικοινωνία μαζί τους.
  • Θα βοηθούσε εάν οι εκπαιδευτικοί μας κάνοντας το επάγγελμά τους λειτούργημα έσκυβαν με περισσότερο ενδιαφέρον πάνω από τους νέους και τα προβλήματά τους.
  • Πιστεύουμε ότι επιβάλλεται από το κοινωνικό κράτος και τα Μ.Μ.Ε. η προβολή σωστών προτύπων συμπεριφοράς.
  • Τέλος θα θέλαμε να ζητήσουμε τη συνεργασία των ανάλογων φορέων που αγωνίζονται για την εξάλειψη της βίας και της παραβατικότητας.

Όλοι μαζί μπορούμε να γίνουμε ενεργοί συμμέτοχοι στην προσπάθεια να αντιμετωπίσουμε τον εκφοβισμό, σε όλες του τις εκφάνσεις για να πηγαίνουν όλα τα παιδιά στο σχολείο χωρίς φόβο!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες

του 15μελούς συμβουλίου του 1ου Γυμνασίου Αιγίου