11-12 Μια αγκαλιά για τη Γ΄ Γυμνασίου

Με τραγούδια, χορούς, αναμνηστικά και πολλή αγάπη αποχαιρέτησε το Γυμνάσιό μας τους μαθητές της Γ΄ τάξης, που από το Σεπτέμβρη θα διαβούν την

πόρτα του Λυκείου.

Ήταν ένα υπέροχο απόγευμα, αυτό της Τετάρτης 16 Μαΐου 2012, καθώς στην αυλή του 1ου Γυμνασίου οργανώθηκε μια μεγάλη γιορτή.

Τη μουσική επιμέλεια της εκδήλωσης και τη διδασκαλία είχε η καθηγήτρια Μουσικής κ. Μαρία Παπαγεωργίου, υπεύθυνη του χορευτικού ήταν η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Βάσω Οπλατζάκη, ενώ πιάνο έπαιξε και ο καθηγητής Μουσικής
κ. Τάκης Σπηλιόπουλος.

Μαθητές και χορωδία ερμήνευσαν αγαπημένα τραγούδια, καθηγητές και παιδιά έσυραν το χορό, ενώ η συγκίνηση κορυφώθηκε όταν αποχαιρετήσαμε τα παιδιά με σύμβολο τον αγαπημένο μας Μικρό Πρίγκιπα και λίγα λόγια από το ομώνυμο βιβλίο.

Διευθυντής, καθηγητές, μαθητές και γονείς γίναμε όλοι μια αγκαλιά, σε μια γιορτή που θα μείνει στη σκέψη και στην καρδιά μας.

Στο καλό παιδιά! Θα σας θυμόμαστε με αγάπη! Το σχολείο μας θα είναι πάντα ανοιχτό για σας, προσμένοντας τη χαρά σας, τις αναμνήσεις και τα ευχάριστα νέα από το καινούριο σας ξεκίνημα.

?Αντίο,” είπε η αλεπού. “Και τώρα να το μυστικό μου, είναι ένα πολύ

απλό μυστικό: Μόνο με την καρδιά βλέπεις σωστά, τα σημαντικά δεν τα βλέπουν τα μάτια.

…………………………………………………………………………………………

“Γνωρίζουμε μόνο τα πράγματα που εξημερώνουμε”, είπε η Αλεπού.

“Οι άνθρωποι δεν έχουν χρόνο να γνωρίσουν το ο,τιδήποτε.

Αγοράζουν τα έτοιμα πράγματα από τα καταστήματα. Αλλά δεν υπάρχει

κανένα κατάστημα στο κόσμο από το οποίο να μπορούν να αγοράζουν φίλους

και έτσι οι άνθρωποι δεν έχουν πια κανένα φίλο.

Εάν θες ένα φίλο, εξημέρωσε με…”

Το παραπάνω απόσπασμα από το “Μικρό Πρίγκιπα” συνόδευε το δώρο που δόθηκε στους μαθητές σαν ενθύμιο από το σχολείο τους.