12-13 Το 1ο Γυμνάσιο γεμίζει το “Κελάρι”

Μήνυμα αγάπης από τους «Πράσινους Φίλους» για τις γιορτές

Κοντά στους φτωχούς συνανθρώπους μας βρέθηκε και φέτος το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου και η δημοσιογραφική ομάδα «Πράσινοι Φίλοι». Οι μαθητές του σχολείου συγκέντρωσαν τρόφιμα και τα πρόσφεραν στο «Κελάρι της Αγάπης», ώστε ο Δήμος και η Μητρόπολη Αιγιαλείας να τα διανείμουν σε όσες οικογένειες της περιοχής μας έχουν ανάγκη.

Η κίνηση αυτή των μαθητών του 1ου Γυμνασίου, αλλά και των γονέων τους έχει γίνει θεσμός τα τελευταία πέντε χρόνια και παρά την οικονομική κρίση φανερώνει ότι η φιλανθρωπική διάθεση όλων μας παραμένει ζωντανή. Τα παιδιά όλο το Νοέμβριο μάζεψαν τα τρόφιμα μακράς διάρκειας στο σχολείο τους και πριν από λίγες μέρες τα παρέδωσαν στο «Κελάρι», βοηθώντας μάλιστα στην καταμέτρηση και τακτοποίησή τους. Ο υπεύθυνος του χώρου πατέρας Στυλιανός Καπράλος αφού ευχαρίστησε τους μαθητές για το έμπρακτο ενδιαφέρον τους, τόνισε ότι τα προβλήματα επιβίωσης για πολλές οικογένειες στην περιοχή μας έχουν αυξηθεί δραματικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι πάνω από 250 οικογένειες της Αιγιάλειας καταφεύγουν, κάθε μήνα πλέον, για βοήθεια στο «Κελάρι», ενώ ανησυχητική είναι και η αύξηση των κρουσμάτων υποσιτισμού μικρών παιδιών.

Αξίζει τέλος να σημειωθεί ότι η προσφορά τροφίμων από τους μαθητές του 1ου Γυμνασίου έκανε ποδαρικό στο «Κελάρι» ενόψει των Χριστουγέννων, καθώς ήταν τα πρώτα τρόφιμα που συγκεντρώθηκαν, ώστε να δοθούν πριν τις γιορτινές μέρες. Τα παιδιά φεύγοντας υποσχέθηκαν ότι θα είναι πάντα κοντά στους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη και προσφέρθηκαν να βοηθήσουν στο «Κελάρι» όποτε αυτό χρειαστεί, με την εθελοντική τους εργασία.