Πρόταση του μηνός ΜΑΡΤΙΟΥ 2024

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΙΓΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΑΡΤΙΟ

Ο Μάρτιος τρίτος μήνας του ημερολογίου μας εθεωρείτο κατά τους Ρωμαίους ο πρώτος μήνας του έτους τους καθώς και ο μήνας γενεθλίων του θεού Άρη (λατινικά Mars). Κατά τη δημώδη παράδοσή μας ο Μάρτιος ονομάζεται και Βαγγελιώτης λόγω της θρησκευτικής εορτής του Ευαγγελισμού αλλά και Ανοιξιάτης, αφού είναι ένας από τους μήνες της Άνοιξης. Συγκεκριμένα από αυτόν ξεκινά η Άνοιξη κατά το τελευταίο δεκαήμερό του, 21 Μαρτίου έχουμε Εαρινή Ισημερία.

Αυτή η ημέρα επιλέχθηκε να ανακηρυχθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης! Δηλαδή ημέρα εορτασμού της τέχνης του ποιητικού λόγου, των δημιουργημάτων του: τα ποιήματα, αλλά και των ανθρώπων που τα δημιουργούν: οι ποιητές. Ταυτόχρονα βεβαίως εορτάζουν και όλοι αυτοί που αγαπούν να διαβάζουν ποίηση!

Ακόμα μέσα σε αυτόν τον μήνα υπάρχει μια πολύ σημαντική διπλή εορτή. Θρησκευτική από τη μια μεριά, καθώς εορτάζεται ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου: <<Άγγελος πρωτοστάτης ουρανόθεν επέμφθη ειπείν τη Θεοτόκω το Χαίρε>>,δηλαδή τη χαρμόσυνη είδηση της επικείμενης γέννησης του Ιησού Χριστού, η οποία δόθηκε από τον αρχάγγελο Γαβριήλ προς τη Θεοτόκο Μαριάμ. (Ευαγγελισμός: ευ + αγγέλλω). Αλλά παράλληλα και εθνική εορτή. Γιορτάζουμε την Εθνική επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Τότε που οι υπόδουλοι Έλληνες ξεσηκώθηκαν κατά του Τούρκου δυνάστη για ελευθερία και αυτοδιάθεση, ύστερα από 400 χρόνια σκλαβιάς.

<< Άκρα του τάφου σιωπή στον κάμπο βασιλεύει

λαλεί πουλί, παίρνει σπυρί, κι η μάνα το ζηλεύει.

Τα μάτια η πείνα εμαύρισε στα μάτια η μάνα μνέει

στέκει ο Σουλιώτης ο καλός παράμερα και κλαίει:

” Έρμο τουφέκι σκοτεινό, τι σ΄έχω ‘γω στο χέρι;

οπού συ μου ‘γινες βαρύ κι ο Αγαρηνός το ξέρει”

Ο Απρίλης με τον Έρωτα χορεύουν και γελούνε,

κι όσα άνθια βγαίνουν και καρποί τόσ’ άρματα σε κλειούνε.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Μάγεμα η φύσις κι όνειρο στην ομορφιά και χάρη

η μαύρη πέτρα ολόχρυση και το ξερό χορτάρι.

Με χίλιες βρύσες χύνεται, με χίλιες γλώσσες κρένει:

” Όποιος πεθάνει σήμερα χίλιες φορές πεθαίνει”

Διονύσιος Σολωμός, Ελεύθεροι Πολιορκημένοι

Οι υπόδουλοι Έλληνες υπέμειναν, άντεξαν και ΝΙΚΗΣΑΝ!

Τέλος επειδή <<δεν λείπει ο Μάρτης από τη Σαρακοστή>> μέσα σε αυτόν τον μήνα προετοιμαζόμαστε και για το Πάσχα.

Έτσι λοιπόν πολυπρόσωπος αυτός ο μήνας προσφέρεται για πολύ καλές αναγνώσεις στις βιβλιοθήκες του σχολείου μας.

Ακολουθεί λίστα με τις προτάσεις για τον μήνα Μάρτιο:

Α. ΘΡΗΣΚΕΙΑ

-Ο Ακάθιστος Ύμνος, Ελληνικά Γράμματα

-Μεγάλη Σαρακοστή. Πορεία προς το Πάσχα, Alexander Schmemann

-Εμφανίσεις και Θαύματα της Παναγίας, Ιερά Μονή Παρακλήτου

Β. ΙΣΤΟΡΙΑ

-Μεσολόγγι, Φωτιάδη Δημήτρη

-Η καθημερινή ζωή στην Κωνσταντινούπολη τον αιώνα του Σουλεϊμάν του Μεγαλοπρεπούς, Robert Mantran

– Η Ελλάδα του Καποδίστρια, Φρειδερίκος Τιρς, τόμοι Α και Β

-Αιχμάλωτοι των Ελλήνων κατά την επανάσταση του 1821, Απόστολος Ε. Βακαλόπουλος

-Νεοελληνικός Διαφωτισμός, Κ.Θ. Δημαράς

-Νεοελληνικός Διαφωτισμός, Πασχάλης Μ. Κιτρομηλίδης

-Ανέκδοτα έγγραφα περί του Ρήγα Βελεστινλή και τωνσυν αυτώ μαρτυρησάντων, Αιμίλιος Λεγράνδ

-180 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση, Βουλή των Ελλήνων, Οδηγός Έκθεσης

Γ. ΠΟΙΗΣΗ

-Άπαντα Σολωμού, τόμ. Α και Β

-Άπαντα Κ. Καβάφη

-Ποιήματα Μέρτολτ Μπρεχτ, σε μετάφραση Μάριου Πλωρίτη

-Εκ του πλησίον, Οδυσσέας Ελύτης

-Ο άνθρωπος με το ταμπούρλο, Τάσος Λειβαδίτης

-Ερωτόκριτος, Βιτσέντζος Κορνάρος

-Σκλάβοι Πολιορκημένοι, Κώστας Βάρναλης

-Ποιήματα, Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα

-Ποιήματα, Ναζίμ Χικμέτ

Καλό μήνα παιδιά μας και καλές αναγνώσεις!!!!

Οι υπεύθυνες της βιβλιοθήκης