Ενδοσχολικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Ποίησης

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΙΓΙΟΥ
ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ:2023-2024

Ενδοσχολικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Ποίησης

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης -21η Μαρτίου, θέλοντας να συνεχίσω τη συνήθεια του σχολείου να πραγματοποιεί αφιέρωμα για αυτήν την ημέρα κάθε χρόνο καθώς και λόγω της υπευθυνότητάς μου για τους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς, στους οποίους συμμετέχει το σχολείο, προχώρησα στην ανακοίνωση της πρότασής μου για ενδοσχολικό ποιητικό διαγωνισμό στην κ. Διευθύντρια του 1ου Γυμνασίου, κ. Αγγελοπούλου Κωνσταντίνα. Η ίδια αποδέχτηκε την πρόταση με χαρά.
Έτσι από την Τρίτη 5/3//2024 ως και την Τρίτη 19/3/2024 ,όσοι μαθητές το επιθυμούν , μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή και στη συνέχεια να δημιουργήσουν τα ποιητικά τους έργα, παραδίδοντάς τα κατόπιν σε εμένα. Μετά από αξιολόγησή τους θα δοθούν βραβεία , ενώ σε όλους θα χορηγηθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.
ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:
1. Ελεύθερη η συμμετοχή για όλους τους μαθητές του Γυμνασίου.
2. Δημιουργία ποιήματος έως 30 στίχων, πρωτότυπου και αδημοσίευτου.
3. Το θέμα είναι ελεύθερο. Ωστόσο θα δοθεί μία λίστα , η οποία θα περιλαμβάνει λέξεις – έμπνευσης.
4. Η ποιητική μορφή μπορεί να είναι ελεύθερη ή ομοιοκατάληκτη.
5. Το ποίημα να δοθεί πληκτρολογημένο σε γραμματοσειρά NewTimes Romans 12.

ΒΡΑΒΕΙΑ: Θα δοθούν:
Α΄ ΒΡΑΒΕΊΟ
Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ
Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ
Επίσης θα δοθούν Έπαινοι και Τιμητικές Διακρίσεις.

ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ – ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ:
Αγάπη, διαφορετικότητα, αποδοχή, σεβασμός, δημοκρατία, δημιουργία, φιλία, χαρά, πόνος, συγκατάβαση, σκέψη, ομόνοια, ανθρωπισμός, μέσα δικτύωσης, ψυχή, αγώνας, πίστη, επιθυμία, όνειρα, ελπίδα, θάλασσα, σχολείο, ζωή, προδοσία, προσπάθεια, στόχος, βοήθεια, αδύναμος, νέα αρχή, φύση, αναγέννηση, πολιτισμός, πείσμα, μοναξιά, δίδαγμα, θέση, δικαιοσύνη, ελευθερία, συμπόνια, θάρρος, άγχος, φόβος, αφοσίωση, αδικία, δικαίωμα, προκατάληψη, αλήθεια, παιδί, αθωότητα, μίσος, διάκριση, ισότητα, υποχρέωση, συναισθήματα, ταξίδι, ……

Καλή Επιτυχία!!!!!!!!!!!!!

Η υπεύθυνη καθηγήτρια