ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – EDUPASS

Αγαπητοί κηδεμόνες,

Από τη Δευτέρα 1-11 η σχολική κάρτα (βεβαίωση self test) εκδίδεται μέσω του edupass.gov.gr. Στην ίδια εφαρμογή υποχρεούνται να δηλώσουν μία μόνο φορά την πρόθεση παρουσίας τους στη σχολική μονάδα όσοι/όσες έχουν εμβολιασθεί ή έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου.
Και πάλι  θα πρέπει να εκτυπώνεται η κάρτα covid του μαθητή και να την προσκομίζει στο σχολείο.
Η διαφορά είναι ότι πλέον μέσω της πλατφόρμας edupass η θυρίδα του σχολείου θα ενημερώνεται αυτόματα για το αν δηλώθηκε ή όχι το αποτέλεσμα του τεστ. Κατόπιν αυτού σας παρακαλούμε να μην παρατηρηθεί ξανά το φαινόμενο να μας προσκομίζετε τη δήλωση της προηγούμενης εβδομάδας με διορθωμένη την ημερομηνία διότι δεν θα έχει κάποια αξία αν παράλληλα δεν το  έχετε δηλώσει.
Όσοι μαθητές έχουν πλήρως εμβολιαστεί ή έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου  πρέπει να μπουν μόνο μία φορά στην πλατφόρμα και να το δηλώσουν. Το σύστημα θα ενημερωθεί αυτόματα και δεν θα χρειαστεί να γίνει άλλος έλεγχος.
ΝΑΝΤΗ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ