12-13 Συμμετοχή στο διαγωνισμό “Δημιουργώ εκ του μηδενός”

Το σχολείο μας συμμετείχε, υπό την επίβλεψη του καθηγητή Tεχνολογίας – Π.Ε.Α.Α.

κ. Κωνσταντίνου Χαμπεσή κλάδου ΠΕ17.07 Ηλεκτρολόγων, με δεκατέσσερις (14) κατασκευές στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό Γυμνασίων ?Δημιουργώ εκ του μηδενός?, που διοργανώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού και από το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, για το σχολικό έτος 2012-2013.

Η συμμετοχή των μαθητών του Β2:

Σκούντζου Αδαμαντίας, Τασοπούλου Επαμεινωνδίας, Τσιώκου Γεώργιου και Φιλιπποπούλου Αναστασίας με το έργο ?Μακέτα  <<Πράσινης>>  Βιομηχανίας με εφέ φωτισμού, κίνησης και ήχου από ανακυκλώσιμα υλικά? χαρακτηρίστηκε ως η καλύτερη από το σχολείο μας και κατέλαβε την 3η θέση, μεταξύ των Γυμνασίων, στο νομό Αχαΐας κατά τη διεξαγωγή της προκριματικής φάσης του διαγωνισμού.

Χρησιμοποιήθηκαν <<άχρηστα>> υλικά π.χ. χαρτόνι, σύρμα, ξυλάκια, καλαμάκια,διακοσμητικά δεντράκια τούρτας, ανταλλακτικά από παιχνίδια κ.α. που έχουμε στο σπίτι μας και τα οποία γίνονται χρήσιμα αν το καλοσκεφτούμε! Η κατασκευή των εφέ έγινε με μπαταρία, καλώδια, λαμπάκι, διακόπτη, μικρό ηλεκτρικό κινητήρα (μοτέρ) και ηχητικό βομβητή.

Πολλά μπράβο σε όλους τους μαθητές μας, για τις γραπτές εργασίες και κατασκευές που παρουσίασαν στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας, για την ευαισθητοποίησή τους σε θέματα ανανεώσιμων πηγών και εξοικονόμησης ενέργειας, για τις αξιοζήλευτες προσπάθειές τους να συνδέσουν τη θεωρία με την πράξη!