11-12 Αίγιο – Oettingen: συνεχίζουμε με όσα μας ενώνουν

Πολιτιστικό πρόγραμμα:”Αίγιο-Oettingen: συνεχίζουμε με όσα μας ενώνουν”

Υπεύθυνη ομάδα:οι μαθητές του Γ3 τμήματος

Υπεύθυνη καθηγήτρια:Mαρία Γαλανοπούλου-Φιλόλογος

Στη διάρκεια του σχολικού έτους 2011-2012 η μαθητική κοινότητα του Γ3 τμήματος του 1ου Γυμνασίου Αιγίου μαζί με την καθηγήτριά μας φιλόλογο κ. Γαλανοπούλου Μαρία αναλάβαμε το πολιτιστικό πρόγραμμα « Αίγιο-Oettingen: συνεχίζουμε με όσα μας ενώνουν».

Το πρόγραμμα αυτό λειτούργησε υποστηρικτικά του θεατρικού τμήματος του σχολείου μας, του οποίου υπεύθυνος για την οργάνωση και τη σκηνοθεσία είναι ο κ. Δούλος Επαμεινώνδας, διευθυντής του 1ου Γυμνασίου.

Εμείς τα παιδιά έπρεπε στη διάρκεια της χρονιάς να οργανώσουμε τη φιλοξενία αλλά και τις επισκέψεις των Γερμανών συμμαθητών μας από το Oettingen Βαυαρίας, οι οποίοι με τους καθηγητές τους ανεβάζουν κάθε χρόνο στο σχολείο τους την ίδια αρχαία τραγωδία με αυτή που διδάσκει στη θεατρική ομάδα του σχολείου μας ο κ. Δούλος Επ. ο ίδιος ήταν ο εμπνευστής και πρωτεργάτης αυτής της σύμπραξης των δύο σχολείων, μια ιδέα που ευτυχώς έγινε συνήθεια πολιτισμού επτά χρόνια τώρα.

Έτσι για φέτος προετοίμασαν την τραγωδία του Ευριπίδη«Ιφιγένεια εν Αυλίδι», την οποία και παρουσίασαν σε μια κοινή παράσταση με τους Έλληνες συμμαθητές μας του 1ου, του 2ου και του 4ου Γυμνασίων Αιγίου, στις 30-3-2012 στο χώρο του δικού μας σχολείου, μια βραδιά ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα και συγκινητική.

Η φιλοξενία των Γερμανών συμμαθητών μας προγραμματίστηκε να πραγματοποιηθεί από 26-3 ως και 31-3-2012, μετά κι από επικοινωνία μαζί τους.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα, που οργανώσαμε στις συναντήσεις μας, προετοιμάσαμε τις επισκέψεις τους σε ιστορικούς και αρχαιολογικούς χώρους, όπως Καλάβρυτα, Δελφοί, Αρχαία Ολυμπία. Επίσης συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων γύρω από τη ζωή ενός Έλληνα κι ενός Γερμανού μαθητή. Επιπλέον οργανώσαμε και πραγματοποιήσαμε την απονομή αναμνηστικών διπλωμάτων τόσο στις οικογένειες που φιλοξένησαν του Γερμανούς επισκέπτες όσο και στα παιδιά του θεατρικού τμήματος αλλά και στους Γερμανούς φιλοξενούμενούς μας, για να θυμούνται αυτή τους την επίσκεψη στην πόλη και στο σχολείο μας. Τέλος φροντίσαμε να τους δοθεί κι από ένα συμβολικό δώρο, δύο τοπικά προϊόντα, που προσφέρθηκαν με την ευγενική χορηγία των εταιρειών Κουτρόπουλου και Κουνινιώτη.

Θεωρούμε πως το πρόγραμμά μας πέτυχε το σκοπό του, αν σκεφτούμε ότι με τον ερχομό των ξένων φιλοξενουμένων μας είχαμε την ευκαιρία να έρθουμε κοντά στον πολιτισμό, στην κουλτούρα και στη ζωή ενός άλλου έθνους, να διαγνώσουμε τις διαφορές που μας χωρίζουν, αλλά ?κυρίως- να μοιραστούμε τις ιδέες και τα συναισθήματα που μας ενώνουν.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια Η μαθητική κοινότητα

Γαλανοπούλου Μαρία του Γ3 τμήματος